Areál domova

Domov Sněženka Jeseník je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. Nachází se na okraji lázeňského města Jeseníku, který je ze všech stran obklopen malebnou krajinou.

Domov vznikl rekonstrukcí bývalých kasáren v roce 1994 a provoz byl zahájen v dubnu téhož roku. V našem zařízení je poskytována pobytová sociální služba domovy pro osoby se zdravotním postižením. Kapacita zařízení je 73 lůžek.

Budova domova má přízemí a čtyři patra s prostornými místnostmi a chodbami. Zařízení je bezbariérové; dva z výtahů lze použít i jako evakuační. Součástí domova je velká zahrada, na které se nachází prostorná krytá terasa a altány, ve kterých mohou uživatelé posedět i za méně vlídného počasí. Zahrada je využívána k nejrůznějším sportovním, společenským i zájmovým aktivitám. 

V přízemí budovy se nachází technické zázemí - plynová kotelna, vývařovna, sklady potravin, prádelna, žehlírna, garáže, dílna údržby, jídelna zaměstnanců a společenský sál s venkovním přístupem.

V 1. nadzemním podlaží budovy jsou v pravé části kanceláře administrativy, kancelář sociálních pracovnic, vedoucí sociálního úseku a vedoucí zdravotního úseku, návštěvní místnost, místnosti pro rehabilitační cvičení a vodoléčba. 
V levé části jsou umístěny terapeutické dílny, snoezelen, cvičná kuchyňka, šatna a odpočinková místnost pro zaměstnance, společenská a vzdělávací místnost.

K ubytování uživatelů služby slouží 2., 3. a 4. NP budovy:

  • 2. NP – Zelený domov
  • 3. NP – Oranžový domov
  • 4. NP – Žlutý domov
Ve všech patrech sloužících k ubytování jsou shodně na obou stranách chodeb pokoje uživatelů, společná sociální zařízení a společné obývací místnosti. Ve střední části chodeb jsou umístěny kuchyňky a jídelny uživatelů.

Pokoje uživatelů jsou prostorné, většinou vybavené novým nebo zánovním nábytkem - zejména stolky, zamykatelnými skříňkami a závěsnými poličkami, postelemi, případně polohovacími postelemi. Vybavení pokojů je přizpůsobeno zdravotnímu stavu, věku a individuálním potřebám uživatelů.
Počet a druh pokojů: jednolůžkové 20, dvoulůžkové 16, třílůžkové 7.
Uživatelům služby bez projevů poruch chování, které by narušovalo kolektivní soužití, je ubytování poskytováno ve 2.NP vpravo, dále ve 3. a 4. NP budovy (tedy na Zeleném, Oranžovém i Žlutém domově).
Pokoje jsou 1 až 3 lůžkové bez vlastního sociálního zařízení. Kapacita 61 uživatelů.

Uživatelé s významnou poruchou chování vyžadující specifickou úpravu prostředí a vysoce individualizovaný přístup personálu jsou ubytováni v 1 lůžkových pokojích, a to na levé části 2. NP budovy (na Zeleném domově).
Kapacita těchto prostor je 12 uživatelů.

Technické zázemí

Vytápění budovy je zajištěno vlastní plynovou kotelnou. Zařízení má náhradní zdroj pro případ výpadku elektrického proudu a elektrickou požární signalizaci. V domově je vlastní prádelna, která zajišťuje praní prádla uživatelů, drobného prádla a lůžkovin. Příprava stravy uživatelům a zaměstnancům domova je zajištěna vlastní kuchyní (varnou).

Pro zajištění provozu služeb slouží osobní vůz značky Citroën s nákladním vozíkem a pro dopravu uživatelů 9místný automobil RENAULT TRAFIC, který je upraven pro převoz 2 osob na invalidním vozíku a nájezdovou rampou.
top